Lisa Jane School of Dance
Contact us:

Lisa Jane School of Dance
56 Belvedere Gardens
Chineham
Basingstoke
Hampshire
RG24 8GB

t: 01256 816821

e: info@lisajanedance.co.uk

istd. Imperial Society Teachers of Dancing, dance teachers

 registered dance teachers, lisa jane school of dance, hampshire

 

CHOREOGRAPHY COMPETITION

CHOREOGRAPHY COMPETITION 2016

CHOREOGRAPHY COMPETITION

Sunday 3 July

Costello College of Technology

 

THE RESULTS

 JUNIOR COMPETITION

 

1ST   EMILIA FERN AND MYA BRYNE

2ND  GEORGINA AND ISLA

          MILLIE SMITH, MOLLIE DUNSTER, LUCY ANDERSON

          AND EMMA VANDAMME

3RD   HAYLEY ROLLS

          HOLLY DRURY AND EADIE HAYSTAFF

         AMY KENT AND ISOBEL COSGROVE

 

SENIOR COMPETITION

 

1ST    ELLA MCMURRAY

2ND    HANNAH MAXWELL AND KATHRYN SEABORNE

            MOLLIE DUNSTER, MILLIE SMITH AND ALICE SEABORNE

3RD    ROBYN MULHOLLAND, KATHRYN PARRY, ALICE JOBSON-WOOD AND ELLA LEWIS

           LOUISA MANNION

           SASHA PANKHURST

ORIGINALITY CUP

WINNER :              EADIE HAYSTAFF

IMG_2482.jpg IMG_2480.jpeg

IMG_2484.jpgIMG_2483.jpg

IMG_2488.jpeg

 

The choreography competition is all about the pupils making up their own dances to their own pieces of music.  They may work as a solo or a duet or groups.  The costume again is up to the students to choose.  Music choice is very important and should be thought through carefully as to whether it is age appropriate to the child.  In the Junior section dances should be between 1.5-2minutes in length.

The aim of the afternoon is for the children to have fun and enjoy the performing experience

 

Competition Starts: 1.30PM

Dancers arrive from 1.00PM

There will be a £5 admission fee for adults, £3 OAPs and children FREE - to cover the afternoon expenses  

No charge for the dancers.

CONTEMPORARY CLASS

You will open the competition at 1.30
Please arrive at 12.45 to meet with Steph
You are more than welcome to stay for the whole competition or go home straight after your dance
Followed by:

JAZZ DANCE PERFORMED BY GRADE 6 MODERN 

JUNIOR COMPETITION

 

STREET DANCE

You will perform during the interval between the junior and senior competition
You may arrive either at the beginning of the whole competition and stay to the end
Or arrive at 2.00 should be finished by 2.30 - APPROX

Followed by:

SENIOR COMPETITION

RESULTS AND CERTIFICATE PRESENTATION

EVERYONE INVITED - PLEASE COME ALONG AND ENJOY THE SHOW! 

  

RUNNING ORDER

JUNIOR COMPETITION

 

1.    EMILIA FERN AND MYA BYRNE

2    ISLA MULHOLLAND

3.    EADIE HAYSTAFF

4.    MILLIE SMITH, MOLLIE DUNSTER, LUCY ANDERSON AND EMMA VANDAMME

5.    EWURESI KWAW

6.    EMMA LAIDLAW AND LILY SMITH

7.    HOLLY DRURY AND ELLA MCMURRAY

8.    OLIVIA BALE AND GABRIELLA HARGREAVES AND CARA FOSTER

9.   SHRAVYA SUBASH

10.  HAYLEY ROLLS

11.  AMY KENT AND ISOBEL COSGROVE

12.   AMY DYKES

13.  FIONA WRIGHT, DAISY ROBERTS AND POPPY ROBERTS

14.  EMILIA FERN AND ELIZA FERN

15.  GEORGINA MARKS AND ISLA MULHOLLAND

16.  OLIVIA BALE

17.   HOLLY DRURY AND EADIE HAYSTAFF

  

SENIOR COMPETITION

1.    LOUISA MANNION

2.    ROBYN MULHOLLAND

3.    LAUREN SMITH AND HANNAH WANT

4.    KATHRYN SEABORNE

5.    AIMEE PODEVIN 

6.    AURA ZEALEY SMITH AND SASHA PANKHURST

7.    CHARLOTTE MORRIS, HELEN GRIFFITHS AND ELEANOR   SMITH

8.    MILLIE SMITH, MOLLIE DUNSTER AND ALICE SEABORNE

9.    ROBYN MULHOLLAND AND LAUREN SMITH

10.  CHARLOTTE HARFIELD

11.  LOUISA MANNION AND SOPHIE DAINTON

12.  BETTY CRASS, AMY KENT AND LOUISA PHILLIPS

13.  AIMEE PODEVIN AND MADELEINE PRESTON

14.  ROBYN MULHOLLAND, ALICE JOBSON-WOOD, ELLA LEWIS AND KATHRYN PARRY

15.  SASHA PANKHURST

16.  KATHRYN SEABORNE AND HANNAH MAXELL

17.  AURA ZEALEY SMITH

18.  ELLA MCMURRAY

  

I NEED THE MUSIC NOW TO BE SENT TO:

letyourheadphonesbleed@gmail.com

 

YOU NEED TO CLICK AND DRAG THE SONG TO THIS ADDRESS

 

IT NEEDS TO BE CUT

 

IT NEEDS TO HAVE THE SONG AND DANCERS NAME ON IT

 

IT MUST BE MP3

 

WE NEED THIS NOW PLEASE

 

Admin. website design by aprompt